Ned The Owner Of Ned S Nut Shop Sells Peanuts For 11 Dollars Per Pound And Cashe (1)

Ned, the owner of Ned’s Nut Shop, sells peanuts for 11 dollars per pound and cashews for 10 dollars per pound. Ned wants to make a 20 pound barrel of mixed nuts and sell it for 10 dollars and 30 cents per pound.

How many pounds of peanuts and how many pounds of cashews should Ned use?

Ned should mix ____ pounds of peanuts and _____ pounds of cashews to make twenty pounds of a blend that sells for ten dollars and thirty cents per pound.

"Order a similar paper and get 100% plagiarism free, professional written paper now!"

Order Now